اعتصاب سراسری و شکوهمند رانندگان کامیون پایان یافت

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 


امروز ٢٢ مهر اعتصاب شکوهمند رانندگان کامیون بعد از ٢١ روز خاتمه یافت. تشکلهای کامیونداران و رانندگان ناوگان حمل و نقل جاده ای طی بیانیه ای در ٢١ مهر اعلام کردند که به دلیل اینکه سه خواست آنها از جانب مقامات پذیرفته شده است به اعتصاب خود موقتا خاتمه میدهند و تاکید دارند که تمام خواستهای آنها باید عملی شود. اعتصاب رانندگان و کامیونداران ۳۲۰ شهر را در برگرفت و هزاران نفر از آنها را در اقدامی مشترک و سازمان یافته کنار هم قرار داد. این اعتصاب در فضای سیاسی جامعه تاثیر بسیار محسوسی گذاشته و حس همبستگی و هم سرنوشتی و امید به آینده را در میان بخشهای مختلف مردم افزایش داده است. اعتصاب رانندگان اولین تاثیرش این بود که برای اول بار توجه مردم را به شرایط ناهنجار زندگی رانندگان کامیون جلب کرد و همگان دیدند که این بخش از کارگران نیز همان مشکلات و مسائل و خواستهایی را دارند که کل کارگران با آنها دست و پنجه نرم میکنند. اعتصاب ٢١ روزه رانندگان در کنار اعتصاب عمومی در کردستان و اعتصاب بازاریان، در عین حال ابزار اعتصاب سراسری بعنوان یک شیوه مهم و موثر و متحد کننده اعتراض و مبارزه در برابر حکومت و مفتخوران حاکم را مورد تاکید قرار داد. حمایت تشکلهای کارگری در ایران و در سطح جهان از اعتصاب رانندگان و همچنین حمایت رانندگان کامیون در کشورهای مختلف از اعتصاب رانندگان کامیون نیز یک دستاورد مهم این اعتصاب بود. با اتکا به دستاوردهای مهم این اعتصاب رانندگان اتحاد خودرا ارج میگذارند و خواستهای خودرا دنبال میکنند و خودرا برای پیگیری خواستهایشان آماده میکنند.

در بیانیه رانندگان کامیون و کامیونداران اعلام شده است که وعده عملی شدن سه خواست آنها توسط دست اندرکاران حکومت داده شده است که عبارتند از تغییر نرخ کرایه به تن بر کیلومتر، تغییر مسیر و شیوه حمل فرآوردهای نفتی ترانزینی و برنامه جامع نوسازی و تامین ناوگان زمینی با ارائه پیشنهادهای بخش جامعه. رانندگان در حالی به اعتصاب موقتا خاتمه میدهند که بسیاری از خواستهای آنها هنوز عملی نشده است و تاکید دارند که همه این خواستها باید عملی شود. رانندگان به فساد و چپاول در سیستم حمل و نقل، عوارض سنگین اتوبانها، قیمتهای سرسام آور قطعات یدکی، رشوه خواری ماموران راهنمایی و رانندگی، تعیین کمیسیونهای کمر شکن توسط شرکتهای حمل و نقل، اختلاس و یکه تازی پایانه های حمل و نقل و رشوه گیری و زیر میزی و یکه تازی دلالان و واسطه ها اعتراض دارند. کل سیستم فاسد موجود باعث شده است که رانندگان علیرغم کار سخت و زیان آور از درآمدی بسیار پایین و زیر خط فقر در شرایط گرانی فزاینده برخوردار شوند.

رژیم اسلامی در هراس از سربلند کردن اعتصابات سراسری در سطح جامعه، ٢٥٦ نفر از رانندگان اعتصابی را بازداشت کرده است. رانندگان خواستار آزادی فوری همه دستگیر شدگان هستند. کارزار جهانی برای آزادی رانندگان اعتصابی، نقش کلیدی برای متحق کردن عملی نه فقط سه خواستی که از سوی حکومتیان وعده اجرایش داده شده است، بلکه تمامی خواستهای هفده گانه آنهاست.

رانندگان کامیون بدنبال دور اخیر اعتصاب قدرتمندشان، اکنون در موقعیت بسیار قویتری برای پیشبرد خواستهایشان و در راس آنها آزادی فوری همکاران بازداشتی خود قرار دارند. تحکیم شوراهای هماهنگی اعتصاب این کارگران و تشکلهای شکل گرفته آنان در جریان این اعتراضات، تداوم کار صندوق همبستگی اعتصاب رانندگان کامیون که فراخوان به تشکیل آن در شهرهای مختلف داده اند، تضمین مهمی برای آمادگی برای دور آتی اعتراضات و گسترش و موفقیت آن خواهد بود.

...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : جمعه 11 آبان 1397 ساعت: 17:55